Periyodik Bakım

Aracınızın Uzun Ömürlü Olması için Doğru Bakım.

Periyodik araç bakımı, sürücülerin araçlarından daha yüksek performans almak ve aracın ömrünü uzatmak adına tercih ettikleri bakımlardır. Bu bakımların periyodik olarak adlandırılmalarındaki mantık düzenli aralıklarla gerçekleştiriliyor olmalarıdır. Henüz yeni araç satın almış ya da daha önce aracını periyodik bakıma sokmamış sürücüler için bu konu hayati önem taşır. Bu nedenle de periyodik bakımın hangi sıklıkla gerçekleştirilmesi gerektiğini bilmek gerekir.

Periyodik araç bakımlarının hangi sıklıkla gerçekleştirilmesi gerektiğini belirleyen 2 kıstas vardır. Birinci kıstas kilometredir. Aracınızın modeline bağlı olarak her 10 bin ya da 15 bin kilometrede periyodik bakıma başvurmanız gerekir. İkinci kıstas ise süredir. Periyodik bakımın yılda 1 defa yaptırılması şarttır. Aksi takdirde aracınızın parçalarında sorun yaşanması ya da aracınızın verim kaybı ile karşılaşması doğaldır.

Kilometre ve süreyi bir arada düşündüğünüzde hangisini dikkate alacağınızı düşünebilirsiniz. Burada önemli olan hangisinin önce gerçekleştiğidir. Daha açık bir ifade ile 5 aylık sürede 10 bin ya da 15 bin kilometre tamamlandığında mutlaka periyodik bakıma başvurmalısınız. Diğer yandan aracınızı bir yıldır kullanıyorsanız ve kilometre henüz gerekli seviyede değilse 1 yıl dolduğunda periyodik bakımınızı yaptırmalısınız.

Periyodik Araç Bakımı Nasıl Gerçekleşir?

Otoway servis çözümleri kapsamında aracınızın bakımlarını yaptırarak daha yüksek performans ve daha kaliteli çözümlerden faydalanma ayrıcalığını elde edebilirsiniz. Motor ömrünü uzatan, performansı zirveye taşıyan, sürüş güvenliğini sağlayan ve yakıt tasarrufunda harikalar yaratan seçenekler için Otoway servis çözümlerine başvurabilirsiniz.

Araç bakım ve onarımı konusunda uzmanlaşmış personelimiz sayesinde aracınızdaki bütün sorunları gideriyor ve araç bakımını gerçekleştiriyoruz. Araç bakım işlemleri sırasında değişmesi gereken parçaların orijinal ve A kalite olmasına özen gösteriyoruz. Hızlı, pratik ve bütçe dostu hizmetlerimizle sizlerin en büyük destekçisi oluyoruz.

Periyodik Araç Bakımı Kapsamında Neler Var?

Aracınızın düzenli bakımlarını gerçekleştirmek ve bu bakımlar sırasında en iyi hizmetleri almak için Otoway servis hizmetlerinden faydalanın! Aşağıda detayları ile sunduğumuz çözümler sayesinde ayrıcalıklarla dolu hizmetlere kapı aralayın.

Motor Yağ Değişimi

Motor yağı, motorun devir sırasında sürtünmesini azaltan ve daha yüksek performans sağlamasına olanak tanır. Motor yağının eskimesi macunlaşma ve tortulara neden olacağından sürtünmeyi dolayısıyla da aşınmayı tetikler. Yıllık bakımlar sırasında en kaliteli yağları kullanarak motor yağını değiştiriyoruz.

Yağ Filtresi Değişimi

Yağ filtresi, motor içerisinde devridaim yapan yağın temiz kalmasını ve pisliklerden arındırılmasını sağlar. Filtrenin işlevini kaybetmesi nedeniyle filtreleme tam gerçekleşmediğinden motorda pisliklerin oluşması muhtemeldir. Bu riski ortadan kaldırmak adına yıllık bakımda yağ filtresini yeniliyoruz.

Hava Filtresi Değişimi

Araç motorunun yanma odasına nüfuz eden havanın temiz olması şarttır. Temizliği sağlayan hava filtresi motor performansını arttırdığı gibi motorun ömrünü de uzatır. Filtrenin işlevini kaybetmesi durumlarında araç bakımı esnasında filtrenin değişmesini sağlıyoruz.

Polen Filtresi Değişimi

Araç içerisindeki havalandırmayı sağlayan klimanın performanslı çalışması adına polen filtresinin işlevini yerine getirmesi gerekir. Polen filtresindeki doluluk ve işlev kaybı durumlarında araç bakımının gerçekleştirilmesi sırasında değişimi sağlayarak daha temiz bir hava akışına olanak tanıyoruz.

Yakıt Filtresi Değişimi

Yakıt satın alırken tercih ettiğiniz marka ve benzin istasyonu ne denli iyi olursa olsun yakıtta kirletici maddelerin olması doğaldır. Bu kirleticileri aracınızdan uzak tutmak adına yakıt filtresinin işlevini yerine getirdiğinden emin olmanız gerekir. Yakıt filtresinin kirlenmesi nedeniyle karşılaşabileceğiniz riskleri ortadan kaldırmak adına yakıt filtrenizi kontrol ediyor ve değiştiriyoruz.

Lastik Bakımları

Lastiklerinizin durumu, basınç özellikleri ve diğer bütün kontrolleri gerçekleştirilir. Bu sayede lastiklerinizden kaynaklanabilecek sorunların ortadan kaldırılması sağlanır. Lastiklerinizin yeterince iyi olmadığı durumlarda değişime başvurulur.

Akü Bakımı

Aracınızın elektrik aksamını doğrudan etkileyen bir yapı olan akünün şarj durumu ve genel kontrolleri yapılmalıdır. Aküdeki elektrolit seviyeleri ile bağlantı konusundaki olası sorunların önüne geçilmesi sağlanır. Akü konusunda kusursuzluğun sağlanması gerekli bütün tedbirler alınır.

Ateşleme Bujisi Kontrolü

Araç içi mekanizmalarının en önemli parçalarından bir tanesi olan bujilerin doğru çalıştığından emin olmak gerekir. Doğru ve kaliteli çalışmayan bujiler aracınıza arar vereceğinden gerekli görüldüğünde değişimi yapılır.

Fren Sistemi Kontrolü

Fren sistemi ve bu sisteme bağlı bütün parçaların dikkate alınması sayesinde aracın fren performansı arttırılır. Böylelikle daha başarılı bir çözüme kapı aralanır.

Far ve Aydınlatma Kontrolleri

Far ve aydınlatma sistemleri aracın gece seyretmesine olanak sağlayan en önemli unsurlardır. Bu nedenle de periyodik araç bakımları sırasında far ve aydınlatma kontrolleri yapılarak ilgili düzeltmeler yapılır.

Egzoz Kontrolleri

Egzoz emisyonu ve herhangi bir kaçak olup olmadığı dikkate alınarak aracın çevreyi ne denli kirlettiği dikkate alınır. Egzoz sistemindeki olası sorunlar çözülerek daha kaliteli bir araç performansı sağlanır.

Süspansiyon Sistem Kontrolleri

Süspansiyon sistemi, aracınızın çukur ve bozuk yollarda sarsılmasını etkileyen temel faktörlerden bir tanesidir. Bu anlamda sistemin kontrolü yapılarak çukur ve bozuk yoldaki konforun arttırılması sağlanır.

Periyodik Araç Bakımı Fiyatları

Araç bakımı, araç sahiplerinin en çok merak ettiği konulardan bir tanesidir. Çünkü bu hizmet hem aracın durumunu kontrol etmek hem de yıllık bakım için ödenecek ücretin ne olacağını bilmek açısından önemlidir. Periyodik araç bakımı yaptırırken ne kadar ödemeniz gerektiği aracınızın durumuna bağlı olarak değişkenlik gösterir. Burada aracınızın marka ve modeli de çok önemlidir.

Periyodik araç bakımı ücretleri ve diğer bütün detaylar için en doğru bilgilere ulaşmak adına Otoway ile iletişime geçebilirsiniz. Otoway size servis çözümlerinden çok daha fazlasını vaat ediyor.

Periyodik bakım için otoway.com.tr üzerinden online randevu talebi oluşturabilirsiniz.