Ön Düzen

Ön Düzen Bakımı

Araçlarda ön düzen güvenli ve düz bir yol tutuşunun sağlanması için gerekli olan parçalardan oluşmaktadır. Bunun yanı sıra yoldan kaynaklanan tüm kusurlarda otomobil ön düzen ile en aza indirilebilmektedir. Otomobil ön düzen sistemini oluşturmakta olan parçalar genel olarak rot, rot başı, sonsuz dişlisi ve amortisör olarak ifade edilmektedir. Bu bağlamda direksiyona sürücüler tarafından verilmekte olan komut sonsuz dişlisi aracılığı ile tekerleklere iletilmektedir. Bu sayede tüm parçaların düzenli bir şekilde çalışma ön düzen ile sağlanmış olur.

Bilindiği üzere araçların yolda düzgün bir şekilde gidebilmesi hem can hem de mal güvenliği için son derece kritiktir. Aracın en düzgün şekilde ilerlemesi için mekanik aksam parçalarının birbirleri ile uyumlu ve düzgün bir şekilde faaliyet göstermesi gerekmektedir. Bunu bir örnek ile açıklamak gerekirse direksiyon ile verilerin hareketin tekerleklerde ki etkisinin aynı sürede görülmesini ifade etmek mümkündür.

Ön Düzen Arızası Nasıl Anlaşılır?

Ön düzende meydana gelen arızalar sık sık karşılaştığımız arızalardan biridir. Bunların en temel nedeni ise kullanım koşullarının kötü olması ve meydana gelen çeşitli kazalardır. Bu durumda araçlarda ki rot ayarında bozulma oluşur ve otomobillerin sürüş kalitesi ciddi anlamda etkilenir. Ön düzen ayarlarında bir problemin meydana gelmesi direksiyonda ağırlamaya da neden olmaktadır. Fakat her direksiyon ağırlaşması ön düzen ayarında bir problem olduğu anlamına gelmemektedir. Örneğin, lastiklerde ki hava basıncının düşük olması durumu da direksiyon da ağırlaşmaya yol açabilmektedir. Bu doğrultuda söz konusu durum meydana geldiğinde araç servisinden kontrol edilmesi talep edilmelidir. Bunun yanı sıra direksiyonda sola ya da sağa çekme virajlarda sola ve sağa dönerken lastiklerden ötme sesi gelmesi ve lastiğin düzensiz bir şekilde aşınması da ön düzende bir problem olduğunu ifade etmektedir.

Ön Düzen Hangi Parçalardan Oluşur?

Ön düzen sisteminin oluştuğu parçalar aşağıdaki gibidir.

Aks

Aksların en temel görevi diferansiyelden gelen gücün aracın tekerleklerine aktarılmasını sağlamaktır. Aks kolu, bilye, dişliler, aks körüğü aks sisteminin en temel parçalarındadır. Çok daha büyük problemlerin meydana gelmesini önlemek için zaman içerisinde değiştirilmesi gerekmektedir.

Rot-Rot Kolu ve Rot Başı

Aracın direksiyonundan iletilmekte olan komutlar, tekerleklere rotlar tarafından iletilir. Söz konusu parçalar lastiklere doğrudan bağlanmaktadır.

Süspansiyon Sistemi

Süspansiyon sistemi denildiğinde akla girilen çukurlardan ya da bozuk yollardan sarsıntı olmadan ya da en az sarsıntı ile geçilmesini sağlayan sistem gelmektedir. Ancak süspansiyon sistemi hemen her türlü yol koşullarında tekerleklerin yol ile bağlantısını en iyi hale getirmektedir.  Süspansiyon sistemleri genel olarak yay, amortisör, askı sistemi gibi parçalardan oluşmaktadır.

Sizin de araç ön düzen sistemleri ile ilgili çeşitli ürünlere ve desteğe ihtiyacınız varsa doğru adrestesiniz. Otoway sizlere en kaliteli ürünleri sunmaktadır.

Ön düzen kontrolü için otoway.com.tr üzerinden online randevu talebi oluşturabilirsiniz.