Fren

Fren

Güvenli seyahat için fren sistemi kontrolü ve bakımı.

Fren Disk Değişimi Zamanı Geldi mi?

Öncelikle periyodik bakımda bu konu mutlaka incelenir. Ancak siz de kullanım süresince bazı detayları fark edebilirsiniz. Aracını kullanırken fark edeceğiniz bazı detaylar fren diski değişimi zamanının geldiğini ya da fren disklerini kontrol ettirmeniz gerektiğini gösterebilir. Bunlardan biri ve en yaygın yaşananı fren yaptığınızda aracın titremesidir. Frene bastığınızda araçta titreme olması normal değildir. Bu titreme, farklı sorunların habercisi olabilir ama en popüler sebep fren diski deformasyonudur. Bu durumda disklerin değişmesi gerekebilir.

Fren Disk Değişimi Nasıl Yapılıyor?

Fren diskini değiştirmek için mutlaka işin uzmanına başvurmak gerekir. Fren diski değişimi uzmanlık isteyen bir iştir. Fren diski değişimi için önce tekerlek söküldükten sonra balata spreyi ile metal aksam temizlenir. İlgili civatalar çıkarılarak fren diski sökülür. Ardından da yeni disk takılır. Fren Disk Değişiminde ve Disk Kontrolünde Nelere Dikkat Edilir? Bazen fren diskini değiştirmeye gerek olmayabilir. Bazı kontrollerle fren diski değişimi ya da gerekli onarımın yapımı kararı alınabilir.

Fren Balata Değişimi Ne Zaman Yapılır?

Söz konusu balata değişimi için önceden verilecek net bir zaman yoktur. Aracın motor gücü, toplam ağırlığı, aracın kullanım şekli gibi pek çok etken balataların ömrüne etki eder. Ancak fren balata sistemi arızası ya da yıpranmasında dolayısıyla da balata değişiminde en önemli etken frene basma sıklığıdır. Periyodik bakımlarda bu konuda bilgi almak gerekir. Genellikle 15 bin km’de bir fren balatası kontrolü yapılır. Bu kontrollerde aşınma görülürse değişim yapılmalıdır. Fren balatası arızası, eskimesi, yıpranması gibi sorunlar, güvenli sürüşü tehlikeye sokar.

Fren Balata Değişim Fiyatları

Fren sistemi ve balata değişimi, motorlu araçlar için önemli işlemlerdir. Mutlaka deneyimli ve alanında uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Aksi halde yanlış işlemler sürücü, yolcu, yaya ve araç güvenliği önemli tehlikelere sebep olabilir. Fren balatası değişimi fiyatı almak üzere Otoway’den online olarak teklif isteyebilirsiniz. Otoway üzerinden online teklif isteyebilir, hızlıca randevu alabilirsiniz.