Fren

Fren Sistemi Kontrolü

Fren Bakımı Nedir?

Fren bakımı sayesinde aracınızdaki pek çok problemin ortadan kaldırılmasını sağlamak ister misiniz?

Fren, motorlu araçların yavaşlamasını ve durmasını sağlayan önemli ekipmanlardan bir tanesidir. Lastiklerin olduğu kısımda yer alan ve oldukça güvenli bir çalışma prensibine sahip olan frenin diske yapılan baskıyla durması sağlanır. Fren diskinin bazı araçlarda önde bazı araçlarda da arkada olduğunu ifade etmek gerekir. Ancak disk nerede olursa olsun sonuç daima sürtünme sonrasında durma eyleminin gerçekleşmesi şeklindedir.

Aracınızın yavaşlama ve durma konusundaki performansını doğrudan etkileyen fren sisteminin zaman zaman işlev göstermediği görülebilir. Fren mesafesinin artması ya da istenen performansın elde edilememesi durumunda fren bakımına ihtiyaç var demektir. Siz de aracınızda bu ihtiyacı seziyorsanız yapmanız gereken tek şey Otoway servis hizmetlerine başvurmak olacaktır.

Fren Bakımı Ne Zaman Yapılır?

Sürücülerin en çok merak ettiği konulardan bir tanesi olan fren bakımının ne zaman yapılacağı sorusuna net bir cevap vermek güçtür. Çünkü araçların fren sistemlerinde görülen hasarın ne zaman ortaya çıkacağını tahmin etmek güçtür. Bu nedenle araç sahiplerinin fren sistemlerini sürekli olarak izlemeleri gerekir. Fren mesafesinde ya da performansında bir düşüklük olması halinde hemen Otoway servis çözümlerine başvurulmalıdır.

Freninizin bakımı ile alakalı ikinci bir detay yıllık bakımdır. Aracınızın fren sisteminde bir sorun yoksa periyodik araç bakımı sırasında fren sisteminin de kontrol edildiğini unutmamalısınız. Bu noktada aracınızın yüksek performans sağladığını bilmelisiniz.

Fren Hidroliği Kontrolü

Fren sisteminin önemli unsurlarından bir tanesi de fren hidroliğidir. Frenlemenin yapılmasını ve aracın kusursuz bir şekilde yavaşlayıp durmasını sağlayan hidroliğin 2 ile 4 yıl arasında bir ömrü vardır. Bu nedenle de bakımlar esnasında fren hidroliğinin kontrolü şarttır. Otoway servis olarak hidroliğin kontrollerini gerçekleştirerek daha başarılı bir araç performansı elde etmeniz olanak sağlıyoruz.

Frenlemede herhangi bir sorun yaşamanız durumunda Otoway servise başvurduğunuzda kontrol edilen pek çok parça var. Hem bilgisayarlı kontrol hem de fiziki muayene sonrasında aracınızın hangi kısmında hata olduğu saptanır. Böylelikle daha kaliteli sonuçlar elde edilmesi söz konusu olur.

Fren Balatası Nedir? Neden Önemlidir?

Fren sisteminin iki önemli unsuru fren diski ve fren balatasıdır. Balataların hasar görmesi frenlemeni performansını düşürdüğü gibi bazı kötü sesler de çıkarır. Bu nedenle de hem verimlilik hem de konforun azalması sağlanır. Balatalardaki sorun fren diskinin çizilmesine neden olacağından bu konuda çok dikkatli olunması gerekir. Zira balata ve disklerdeki sorunun fark edilmemesi halinde ciddi kazalarla karşı karşıya kalınması muhtemeldir.

Fren Bakımı Fiyatları

Fren bakımlarınızın ne kadarlık bir maliyetinin olacağını merak ediyor ve bütçe planlaması yapmak istiyorsanız Otoway servis ile iletişime geçebilirsiniz. Otoway servis uzmanları gerekli kontrollerden sonra size en başarılı çözümleri sunacaktır.

Fren sistemi kontrolü için otoway.com.tr üzerinden online randevu talebi oluşturabilirsiniz.